Co to jest hand made?

Hand made czyli robione ręcznie. Hand made czyli rękodzieło. Hand made to wszystkie przepiękne rzeczy, które tworzą rękodzielnicy własnymi rękami. Często oglądam wyroby innych osób, które zajmują się tworzeniem rękodzieła i często wpadam w zachwyt jakie to są cudowności. Też tak macie? I często odzywa się we mnie sroczka, która chciałaby mieć w domu te piękne rzeczy. Znacie to? 😉

Dlaczego hand made?

A co takiego mają w sobie wyroby hand made, że są tak fascynujące?

Niepowtarzalność

Po pierwsze są niepowtarzalne.

Nawet jeśli rękodzielnik wytwarza rzeczy z takimi samymi wzorami (jak moje I love cats) to i tak każda jedna rzecz, mimo, że na pierwszy rzut oka wydaje się identyczna, to jednak taka nie jest. Bo po prostu i zwyczajnie nie da się zrobić ręcznie dwóch rzeczy w stu procentach identycznych. To nie taśma w fabryce. Zawsze zdarzy się, że nieco inaczej przygniemy drucik, koralik ma kapkę inny kolor albo ręka pokierowała farbą troszkę inaczej. Co nie znaczy źle 🙂 Czasem te różnice widoczne są tylko dla rękodzielnika, czasem widać je na pierwszy rzut oka.

Dziś, w dobie zalewu ‚chińszczyzną’, coraz częściej poszukujemy rzeczy niebanalnych i niepowtarzalnych, takich, jakich nie ma nikt inny. I wyroby hand made takie właśnie są. Dla mnie jest to ogromna zaleta, dla ciebie, skoro tu jesteś, to z pewnością też. Niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że wyroby hand made niegdy nie będą w stu procentach powtarzalne, nigdy nie będą wyglądały w stu procentach jakby zeszły z taśmy produkcyjnej. Wyroby hand made mogą mieć drobne niedoskonałośi, choć rękodzielnik często jest perfekcjonistą i będzie starał się do nich nie dopuścić. Jeśli jednak oczekujesz produktu doskonałego, to produkty hand made nie będą dla ciebie odpowiednie.

Wiedza i umiejętności

Po drugie wyroby hand made są robione przez osoby, które często wiele lat spędziły na uczeniu się danej techniki.

Nie chcę nawet liczyć ile czasu, wysiłku i zmarnowanych materiałów zajmuje nauka i doskonalenie techniki, w której tworzymy. To co widzisz w naszych sklepach to piękny efekt końcowy godzin i tygodni dążenia do doskonałości. A tą ostatnią rzadko udaje się w stu procentach osiągnąć, bo zawsze jest coś, co można zrobić lepiej. Taki trochę perfekcjonizm 😉

Poza tym rękodzielnik godzinami potrafi dopieszczać daną rzecz, bo tu kapkę krzywo, tu niteczka, a tu kreska wyszła grubsza nż być powinna.
Jeśli kiedykolwiek kupowaliście wyroby chińskie czy inne podobne, to na pewno zauważyliście, jak często jak bardzo nieładnie są one zrobione. Krzywo położona farbka to pikuś. Piszę to oczywiście z całym szacunkiem, bo przecież wszystko ma swoją przyczynę. U rękodzielnika, jeśli coś będzie niedoskonałe dla niego samego, to prędzej zostawi to w szufladzie niż puści w świat.

Jakość

Po trzecie jakość

Rękoszielnik z prawdziwego zdarzenia zawsze będzie dbał o jakość materiałów, z których tworzy wyroby hand made. Sama przywiązuję do tego ogromną wagę.
Najczęściej jest tak, że każdy półprodukt trzeba wcześniej kupić i przetestować. I najczęściej jest tak, że zanim rękodzielnik znajdzie produkt, który zadowoli jego poczucie estetyki i chęć dania klientowi tego, co najlepsze, musi wypróbować ich wiele, a z tych wielu czasem dopiero dziesiąty spełni wymagania 🙂 Znów kłania się nieco prefekcjonizmu.

Sama często muszę odrzucić półprodukty, które nie mają zadowalającej jakości. Często nawet w jednej partii potrafi być ich 80%! I to jest też ta nasza rękodzielnicza nauka.

Serce i pasja

Po czwarte przedmioty hand made mają w sobie kawałek serca twórcy.

To sformułowanie wydaje się dziś może banalne, bo przecież aktualnie wszystko jest robione z sercem, duszą i pasją, nawet taśmowe rzeczy z pewnej chińskiej strony.
Ale! Dla rekodzieła jest to najprawdziwsza prawda. Rękodzielnik gdy wytwarza swoje rzeczy, naprawdę wkłada w to wszystkie swoje umiejętności, całą pasję jaką ma w sobie. Rękodzielnik naprawdę tworzy z sercem i sama głęboko wierzę w to, że kupując wyrób hand made otrzymujesz nie tylko sam wyrób, ale także kawałek tej naszej rękodzielniczej pasji, kawałek serca i mnóstwo dobrej energii, bo dla rękodzielnika tworzenie każdej rzeczy, która później do ciebie trafia jest przyjemnością. To taki miły gratis od nas rękodzielników dla kupujących 🙂

Ale dlaczego to wszystko tyle ksztuje?

No właśnie, często osoby niezwiązane z wytwarzaniem rękodzieła zadają to pytanie. Mówią, że to przecież zajmuje tylko chwilkę aby coś zrobić albo że wystarczy zrobić tak i tak i już. Kochani, wszystko wychodzi dopieo w praniu. Dopiero gdy samemu się spróbuje, widać, że tworzenie rękodzieła dobrej jakości wcale nie jest takie proste. Że potrzeba do tego ogromych pokładów cierpliwości, czasu, prób i błędów, a nierzadko też szkoleń.

A czas to pnieniądz, prawda? Nikt z nas nie pracuje przecież za darmo albo za dwa złote na godzinę. Dla rękodzialnika wyrób i sprzedaż rękodzieła to taka sama praca jak dla każdego. Owszem, nasza praca daje nam przyjemność i ogromną satysfakcję z tworzenia oraz obcowania z pięknymi przedmiotami, ale nadal jest to praca, z której musimy się utrzymać. Piszę tu o tym szczerze i prosto z mostu aby rozwiać mity o pani Jadzi, która nie ma co robić i dzierga sobie serwetki, które później rozdaje za darmo. Z całym szacunkiem do pani Jadzi, bo też ją czasem spotkacie 🙂

Hand made nie dla każdego

A żeby podsumować ten dość długi wpis, na koniec napiszę jeszcze kto nie będzie zadowolony z zakupu wyrobów handmade. Jeśli

  • oczekujesz produktu idealnego
  • oczekujesz że produkt bęzdzie 100% identyczny jak ten pokazany na zdjęciu
  • chcesz mieć to, co mają wszyscy
  • masz inne oczekiwania co do stylu, w jakim tworzy rękodzielnik
  • masz ochotę zapytać: ‚za ile zrobi mi pani produkt, który widziałam tu lub tam’

to wyroby hand made nie będą dla ciebie. I masz do tego oczywiście prawo, ale w takim przypadku nie kupuj od rękodzielnika 🙂

Dla kogo zatem jest handmade? Jeśli

  • kochasz piękno
  • chcesz mieć produkt niebanalny, inny niż wszystkie
  • wiesz, że każdy produkt hand made może nieco różnić się od drugiego z tej samej serii
  • stawiasz na jakość produktów i materiałów, z jakich są one wytwarzane
  • wiesz, że wytworzenie produktu hand made może zabrać więcej czasu i jesteś w stanie na niego zaczekać

to z pewnością docenisz produkt wytworzony przez rękodzielnika 🙂

Miłego dzionka, wasza
Ala ma Kota

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *