Surówka bawełniana
Ekologiczne torby i woreczki, na których maluję projekty z kotami są wykonane w Polsce, a ich skład to 100% bawełny. Są wielokrotnego użytku, są bezpieczne dla zdrowia, a ich produkcja odbywa się ze zminimalizowaną ilością szkodliwych odpadów (więcej o zaletach eko toreb bawełnianych poczytasz tu, a o woreczkach tu). Między innymi dlatego, że nie są barwione ani poddawane końcowym procesom obróbki, którym poddawane są standardowe materiały.
Dlatego materiał, z którego są wykonane eko torby i woreczki to tak zwana surówka bawełniana. A o surówkę bawełnianą trzeba dbać nieco inaczej niż o standardową bawełnę.
Jak dbać o eko torby i woreczki ręcznie malowane
Najlepiej nie brudzić 😉
Jak prać eko torby i woreczki ręcznie malowane
Najlepiej nie prać 😉 Surówka bawełniana w kontakcie z wodą może stracić swój kształt i fason, dlatego nie jest wskazane aby ją prać i nie zaleca tego producent toreb.
No ale jak to nie prać? Przecież nawet eko torby się brudzą!
Tak, brudzą się, więc czasem wyprać je trzeba i już. Mimo zaleceń producenta.
Niestety wrzucenie naszej eko torby czy woreczka po prostu do pralki nie jest wskazane i lepiej tego nie robić (reklamacja w takim przypadku nie zostanie uwzględniona).
Najlepiej wyprać je ręcznie, bardzo delikatnie, na lewej stronie. Najlepiej przez zanurzenie eko torby czy woreczka w misce w wodzie z delikatnym detergentem (w zamian można użyć soku z cytryny) i ugniatanie leżącej na płasko torby, którą odwracamy raz po raz. Bez mocnego pocierania rękami, bo wtedy na pewno się zdefasonuje.
Nie używamy wybielaczy lub odplamiaczy.
Jeśli na torbie mamy jakąś wredną plamę, która tym sposobem nie chce zejść, to możemy potrzeć ją delikatnie małą szczoteczką z użyciem delikatnego detergentu.
Płuczemy w czystej wodzie podobnym sposobem jak pierzemy. Nie wykręcamy.
Na koniec wypraną już eko torbę lub woreczek kładziemy na płasko albo wieszamy na sznurku, uprzednio nadając jej pierwotny fason, jeśli torba go gdzieś podczas naszych wyczynów zgubiła. Najlepiej nie zostawiać torby do suszenia na słońcu.
Eko torby i woreczki z kotami można prasować. Prasujemy je na lewej stronie, w jak najniższej temperaturze. Dla bezpieczeństwa można między żelazko a torbę czy woreczek podłożyć cienką warstwę materiału, na przykład ręcznik kuchenny.
A koty się odwdzięczą…
Trochę zachodu z naszą torbą czy woreczkiem będzie, no ale… wierzcie mi, że są tego warte. Gdy poczynimy wysiłek aby o eko torbę lub woreczek z kotami odpowiednio zadbać, to kotki na nich przycupnięte będą mogły długo nas cieszyć i towarzyszyć nam w zakupach codziennie. I niech tak będzie!
Tego oraz miłego dzionka życzy wam niezmiennie wasza Ala ma kota